شرایط اخذ ویزای کار کشور ترکیه
نویسنده : موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت
تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۲۹ بازدید : 2100

همه افرادی که قصد کار در ترکیه را دارند، باید ویزای کار دریافت نمایند. همین مسئله کافی است تا آگاهی از مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه اهمیت پیدا کند. باید اشاره داشت که دریافت ویزای کاری ترکیه برای شهروندان غیر ترکیه ای بسیار دشوار است. ترکیه یکی از کشورهایی است که توانسته در سال های اخیر در زمینه رشد اقتصادی، رتبه هجدهم جهان را کسب کند.

انواع ویزای کاری کشور ترکیه

دریافت ویزای کار از طریق فراهم آوردن مدارک لازم برای همه علاقمندان به فعالیت در این کشور الزامی است. انواع ویزای کار در کشور ترکیه عبارتند از:

 • ویزای کار موقت یک ساله امضاء قرارداد با یک کارفرمای ترک
 • ویزای کار دائم مستلزم اخذ ویزای کار یک ساله موقت، سپس دریافت ویزای کار دائم به مدت 8 سال در ترکیه
 • ویزای کار مستقل مستلزم 5 سال کار در ترکیه با ویزای کاری این کشور
 • ویزای کار فیروزه ای مستلزم داشتن تحصیلات بالا، داشتن سابقه کاری درخشان و تأثیر مثبت در اقتصاد ترکیه با اعتبار 3 ساله
 • ویزای کار ویژه مستلزم داشتن تحصیلات بالا و سرمایه گذاری در حوزه مشاغل ویژه همانند IT
 • ویزای کار موقت ویژهمخصوص فیلم سازان، هنرمندان و ورزشکاران

 هزینه لازم برای اخذ ویزای کار در ترکیه

برای این که بتوانید ویزای کار ترکیه را دریافت کنید، ملزم به پرداخت هزینه های مشخصی هستید. هر کدام از انواع ویزای کار در ترکیه، هزینه های مشخص شده ای دارند. این هزینه ها بر حسب نوع ویزای کار به شرح زیر است:

 • برای دریافت ویزای کار موقت یک ساله باید 615.20 ₺(لیر) پرداخت کنید
 • برای دریافت ویزای کار دائم باید 615.70₺ (لیر) پرداخت کنید
 • برای أخذ ویزای کار مستقل باید 6152.70 ₺ (لیر) پرداخت کنید
 • برای دریافت ویزای کار ویژه باید 6152.70₺ (لیر) پرداخت کنید
 • برای دریافت کارت اقامت برای تمامی ویزاهای کاری 72₺ (لیر) باید پرداخت کنید

مزیت اخذ ویزای کار در ترکیه

دریافت ویزای کار در ترکیه مزیت های بی شماری را به همراه دارد این مزیت ها را در ادامه بررسی می کنیم. اولین مزیت دریافت ویزای کار در ترکیه، دریافت مجوز برای اقامت طولانی مدت در این کشور است. مزیت دیگر ویزای کار در ترکیه این است که متقاضی می تواند پس از گذشت 4 سال زندگی و کار در این کشور، درخواست حق شهروندی دائم را از دولت ترکیه دریافت کند و به ویزای کار دست پیدا کند. کسانی که بتوانند ویزای کار در ترکیه را دریافت کنند، از بیمه درمانی برخوردار می شوند. با داشتن بیمه درمانی از پرداخت هزینه های درمان معاف می شوند. یکی دیگر از مزیت های أخذ ویزای کار در ترکیه، به دست آوردن سابقه کار بین المللی است. این امتیاز برای مهاجرت آسان به سایر کشورهای مطرح جهان، به متقاضیان کمک می کند.

بررسی مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه

از جمله مهم ترین مدارکی که هر متقاضی کار در کشور ترکیه برای دریافت ویزا به آن نیاز خواهد داشت به شرح زیر است:

 • 4 قطعه عکس با مشخص بودن گردی صورت به طور کامل و بدون عینک و کلاه
 • داشتن اصل پاسپورت
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارائه اصل و کپی مجوزی که توسط اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی صادر شده است.
 • پرداخت هزینه های لازم و ارائه رسید آن

باید توجه داشت که کلیه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه باید به سفارت کشور ترکیه در محل اقامت اصلی افراد تحویل داده شود.

مراحل أخذ ویزای کار در ترکیه

قبل از هر چیز برای کار در ترکیه، ابتدا باید مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه را جمع آوری کنید. سپس درخواست خود را به همراه مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در ترکیه برای وزارت کار و امور اجتماعی در کشور ترکیه ارسال کنید. قانون مصوب 4817 ترکیه، برای صدور مجوز کار برای خارجیان صادر شده است. براساس این قانون مدارک شما باید توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی این کشور بررسی شود.

در صورتی که مدارک شما کامل باشد و از شرایط کافی برای کار در ترکیه برخوردار باشد، نتیجه درخواست به دو صورت برای شما ارسال می شود. در یک روش نتیجه درخواست را به صورت آنلاین دریافت می کنید. در روش دوم یک فرم مدون دریافت می کنید. با دریافت پاسخ از سوی دولت ترکیه، شما 30 روز مهلت دارید تا مجدداً درخواست اجازه اقامت خود را برای این کشور ارسال کنید. طی کردن کلِ پروسه دریافت ویزای کار در ترکیه، به 90 روز زمان نیاز دارد.

 

تمدید ویزای کار در ترکیه

با ارسال مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار، میتوانید ویزای خود را دریافت کنید اما وقتی برای اولین بار ویزای کار در ترکیه را دریافت می کنید، تنها برای مدت زمان یکسال اعتبار دارد. در این صورت با گذشت یکسال، باید ترکیه را ترک کنید. اما به جای ترک ترکیه، می توانید ویزای خود را تمدید کنید. برای این کار باید 45 روز قبل از اتمام اعتبار ویزای خود، درخواست تمدید را برای وزارت کار و امنیت اجتماعی ارسال کنید. با موافقت از سوی این ارگان، ویزای کار شما برای مدت یکسال دیگر دارای اعتبار میشود، شما می توانید برای سال دوم هم کار و زندگی کنید. اما اگر باز هم بخواهید در ترکیه بمانید، باید به همان شیوه قبلی، 45 روز قبل از اتمام اعتبار ویزا، درخواست خود را برای وزارت کار و امنیت اجتماعی ارسال کنید. این بار ویزای شما برای مدت 3 سال اعتبار زده می شود.

 

 

 

مطالب تصادفی بیشتر