بلوکارت آلمان
نویسنده : ویزا موندیال
تاریخ : ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ بازدید : 389

از خانه تا اقامت دائم آلمان را با Blue Card در ۳ سال طی کنید. نیروهای متخصص که اهل کشورهای خارج از حوزه یورو می‌باشند، می‌توانند تقاضای اجازه کار موقت تحت عنوان Blue Card (بلوکارت یا کارت آبی) کنند. درخواست Blue Card باید به اداره اتباع خارجی در شهرها و ایالت های مختلف آلمان ارایه شود. تصمیم صدور و یا عدم صدور بلو کارت برای متقاضیان، توسط اداره اتباع خارجی (Die Ausländerbehörde)، اداره کار (Arbeitsbehörde) و همچنین آژانس کار (Die Agentur für Arbeit) که در سراسر جمهوری فدرال آلمان نمایندگی دارند، اخذ می‌گردد.

درباره بلو کارت | Blue Card

کارت آبی یا همان Blue Card در واقع نوعی اجازه کار و زندگی در کشورهای اتحادیه اروپا است که به افرادی داده می‌شود که از خارج از حوزه اروپا به این کشورها آمده‌اند و در زمینه کاری و تحصیلی موفق عمل کرده‌اند و به نوعی صاحب تخصص و مهارت هستند. این کارت که معادل همان گرین کارت آمریکایی است، به این دلیل کارت آبی نامیده شده است که یادآور پرچم آبی رنگ اتحادیه اروپا است. البته کشورهای دانمارک و ایرلند، با اینکه جزو اتحادیه اروپا هستند، این کارت را به شهروندان ارائه نمی‌دهند. این کارت که در ذیل به توضیح مفصل مزایای آن می‌پردازیم، هر سه ماه تا تا چهار سال تمدید می‌شود و باعث به وجود آمدن حق و حقوق قانونی و زیادی برای دارنده آن خواهد شد.

این قانون به طور ویژه، فرایند درخواست ویزا و اقامت را برای متخصصانی که خارج از اتحادیه اروپا حضور دارند، تسهیل می کند. کارت آبی اتحادیه اروپا، در واقع یک مجوز اقامتی ست که توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مطابق با دستورالعمل های جدید اتحادیه، برای نیرو های کار خارجی متخصص و دارای مهارت بالا، صادر می‌شود.

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا، در ازاء کاری که انجام می دهند همان حقوقی را دریافت می کنند که شهروندان اتحادیه اروپا دریافت می کنند. با اینکه قانون تساوی حقوق مربوط به تحصیل یا رفاه اجتماعی هنوز به تصویب نرسیده است، اما سعی بر این است برابری حقوق رعایت شود. اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا، محدود بوده و عموما به مدت یک تا چهار سال اعتبار دارد. چهارچوب قوانین این کارت در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکسان است و به ماده قانونی شماره (EG) 1030/2002 تعلق دارد.

شرایط درخواست بلو کارت آلمان

مطالب تصادفی بیشتر